پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
شکایات و پیشنهادات

 

 شکایات و پیشنهادات

نظرسنجی آنلاین

تابلو اعلانات
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

صادرات محصولات دانش محور و فناور استان مرکزی از مرز ۲/۵ میلیون دلار گذشت

دکتر محمد رفیعی روز سه شنبه در نشست با رئیس خبرگزاری ایرنا در استان مرکزی افزود: نگاه به تجارت باید نو شود و تفکر تجارت کالا باید به سمت شیوه های نوین صدور فناوری و دانش روز گرایش پیدا کند و در این راستا همراهی اتاق بازرگانی، صنعت، کشاورزی استان کلیدی است.
وی ادامه داد: استان مرکزی ظرفیت های مطلوبی در صنعت، کشاورزی و خدمات دارد که برای باروری و تحرک در این بخش ها برمبنای دانش روز، تاسیس صندوق پژوهش و فناوری نیاز حیاتی محسوب می شود.
رفیعی اظهار داشت: حدود ۲/۲ درصد جمعیت کشور در استان مرکزی استقرار دارد و این خطه به عنوان قطب صنعت و کشاورزی در کشور شناخته شده اما نبود این زیرساخت حمایتی سبب شده که جذب منابع درپیشبرد برنامه از رقم ۳۰ هزار میلیارد ریالی صندوق پژوهش و فناوری ایران ناچیز باشد.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی بیان کرد: ایجاد صندوق فناوری و پژوهش از اولویت های پارک علم و فناوری استان است که برای تحقق آن مشارکت صنایع اثرگذار ضروری است.
رفیعی گفت: تاسیس این صندوق به منابع اولیه حداقلی نیاز دارد که پارک علم و فناوری و بخش خصوصی باید حدود نیمی از این منابع را تامین کرده و بقیه آورده با مشارکت شرکت های مطرح به عنوان سرمایه گذار عمده تکمیل شود.
وی یادآور شد: ۱۸۲ شرکت در استان مرکزی تولیدات فناور دارند و ۴۸ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند که باید این ظرفیت روز به روز گسترده تر شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: ایجاد زیست بوم فناور با گفتمان واحد در بخش های مختلف استان برای دستیابی به توسعه متوازن در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات ضروری است چرا که نگاه جزیره ای و توسعه مبتنی بر شیوه های سنتی به شدت به روند توسعه پایدار استان مرکزی آسیب می زند.
رفیعی اظهار داشت: تقویت پیوست های حوزه اجرایی، تصمیم سازی، برنامه ریزی و مطالعات عرصه صنعت و تولید و تکمیل زنجیره توسعه مبتنی بر فناوری موضوعی است که در استان مرکزی باید به شکل ویژه به آن پرداخته شود.
وی افزود: سرمایه فکری در حوزه علوم انسانی با وجود ظرفیت قوی نیروی انسانی در دانشگاه ها در استان مرکزی کمتر به شکل کسب و کارهای نوین نمود پیدا کرده و سهم علوم انسانی در تبدیل دانش به ثروت و تسهیلگری هدفمند و اثربخش امور باید افزایش یابد.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی ادامه داد: تنها ۱۵ درصد از هیات علمی دانشگاه های استان مرکزی گرایش به حوزه های فناور دارند در حالیکه سهم حوزه دانشگاهی در زنجیره کسب و کارهای نوین سرنوشت ساز است و این مشارکت ها در حوزه کسب و کارهای فناور خدمات، کشاورزی، اشتغال روستایی و مسایل اجتماعی کمرنگ است.
رفیعی بیان کرد: نفش رسانه ها در ایجاد و تقویت فرهنگ فناورزی و لزوم اشاعه آن در لایه های مختلف جامعه حیاتی است.
معاون پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: پارک فناور در ۲۷ استان کشور ایجاد شده اما در استان مرکزی که ظرفیت های مهمی در حوزه صنعت و کشاورزی و خدمات دارد و به عنوان خطه اثربخش در درآمد سرانه ملی شناخته شده، این امکانات وجود ندارد.
محمد کریم الدینی افزود: موزه و پارک فناور مجموعه ای از نمایه های پژوهش های نوین، دانش بنیان و داشته های نو در کسب و کار را به معرض دید عموم می گذارد و در ایجاد فرهنگ فناوری از سنین پایین و انگیزش به این حوزه نقش آفرین است.
وی یادآور شد: ایجاد پارک فناور امسال در دستور کار پارک علم و فناوری استان مرکزی قرار گرفته اما برای تامین منابع مالی همراهی خیران ضروری است.
معاون پارک علم و فناوری استان مرکزی توضیح داد: پیشنهاد بانک اطلاعاتی فناوری در استان نیز به صورت ملی داده شده که مشمول اطلاعاتی می شود که شاخه های درخت فناوری را می سازند و شکل گیری آن می تواند داشته های حوزه ایده و پژوهش را برای راهبری در امور تقویت کند.
کریم الدینی ادامه داد: استان مرکزی به شرکت های شتاب دهنده توسعه در حوزه فناوری نیاز دارد که سرمایه گذاری خطرپذیر را سرلوحه کار خود قرار داده و با تسهیلگری و همراهی بستر تبدیل ایده به عمل و تولید ثروت و شغل را فراهم کنند.
پارک علم و فناوری استان مرکزی در شهریور ماه سال ۱۳۸۱ بر مبنای مصوبه شورای عالی گسترش آموزش عالی، آغاز به فعالیت کرده و در دی ماه ۱۳۸۲، نخستین مرکز رشد واحدهای فناور این پارک به منصه ظهور رسید.


١٥:٤٤ - سه شنبه ٦ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٩.استفاده از مطالب سايت پارک علم و فناوری استان مرکزی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پارک علم و فناوری استان مرکزی می باشد

astp.ir - Copyright © 2002-2017- All rights reserved.