شماره  16 - فروردین ماه  1392

KeyBar
اخبار داخلی پارک

 

اخبار و رویدادهای  پارک ...

 

همايش ها و جشنواره هاي برگزارشده در پارک علم و فناوري استان

جشنواره شکوفايي فن آفريني با نوآوري

جشنواره "شکوفايي فن آفريني با نوآوري" اسفند ماه 87 در  محل سالن همايش هاي پارک علم و فناوري استان مرکزي برگزارشد. هدف از برگزاري اين جشنواره، اشاعه فرهنگ فن آفريني و شناسايي دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاهي مستعد براي جذب در مرکز رشد  و همچنين معرفي پارک  به مدعوين بود.

از جمله برنامه هاي جشنواره به موارد زير مي توان اشاره نمود:

1. آشنايي با پارك علم و فناوري استان مرکزي، مراكز رشد واحدهاي فناوري و کانون شکوفايي خلاقيت

2. آشنايي با تعدادي از فن آفرينان موفق مرکز رشد و پارک استان مرکزي و تجربه ي آنها در تبديل نوآوري به يك كسب‌ و كار

3. آشنايي با مراحل مختلف راه‌اندازي يك كسب و كار در مراکز رشد

4. آشنايي با روشهاي حفظ مالکيت فکري نوآوري (ثبت اختراع،ثبت پتنت و...)

5. برگزاري كارگاه ‌آموزشي آشنايي با فرآيند كارآفريني 

6. نمايشگاه معرفي دستاوردهاي واحدهاي فناور

جشنواره "از فارغ التحصيلي تا فن آفريني"

جشنواره "از فارغ التحصيلي تا فن آفريني" در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ماه سال جاري در سالن همايش هاي  پارک علم و فناوري برگزارگرديد.  اين جشنواره بر اساس دو محور کارآفريني سازماني و کارآفريني فردي برنامه ريزي گرديده بود. مخاطبين اين جشنواره را فارغ التحصيلان کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشکده فني و مهندسي دانشگاه اراک و علم و صنعت واحد اراک  و اعضاي شرکت هاي فن آور مستقر درپارک و مرکزرشد  تشکيل داده بودند. در ابتدا مدير مرکز رشد واحدهاي فناور ضمن خير مقدم در خصوص حمايت ها و وظايف مراکز رشد و نيز چگونگي ايجاد ارتباط با اين مراکز توضيحاتي را ارائه نمود. سخنران بعد، آقاي مهندس جواد فتاحي مدير عامل شرکت تکسا و کارآفرين برگزيده کشوري بود که به ايراد سخناني با محوريت " چگونه کارآفرين شويم؟" پرداخت. در اين سخنان مهندس فتاحي به بيان چگونگي پيدايش و ايجاد شرکت تکسا و مشخصات و ويژگي هاي شخص کارآفرين و تيم کاري پرداخت. سخنران ديگر آقاي مهندس غلامرضا جوکار مدير بهره برداري پتروشيمي اراک و مدرس دانشگاه بود که در زمينه فرصت هاي کسب و کار در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي پرداخت. در ادامه نيز يکي از  کارشناسان مرکز رشد نحوه جذب و پذيرش واحدهاي فناور در مرکز رشد را شرح دادند. در پايان جشنواره جلسه پرسش و پاسخ  با حضور کارشناسان  مرکز رشد و پارک به انجام رسيد.

برگزيدگان کارآفريني

جشنواره کارآفرينان استان مرکزی به همت اداره کار و امور اجتماعی در اسفند ماه 87 در فرهنگسرای آيينه برگزار گرديد.دراين جشنواره شرکت حيان رهجو فرانگر به نمايندگي آقاي حسين حيدري و شرکت الهام کاوش به نمايندگي آقاي اميد قهقايي از شرکت هاي فناور مستقر در مرکز رشد پارک علم و فناوري استان مرکزي به عنوان کارآفرينان برتر استاني  در سال 1387 توسط سازمان کار و امور اجتماعي استان مرکزي انتخاب گرديدند.

برگزيدگان بورس ايده در پنجمين جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي

همزمان با برگزاري پنجمين جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي  در ارديبهشت ماه 88 که در سه بخش طراحان کسب و کار،  فن آفرينان و سرمايه گذاران کارآفرين در شهر اصفهان برگزار شد. در بخش بورس ايده، تالار مذاکره صاحبان ايده و  سرمايه‌گذاران، طرح بالابر پرتابل به نمايندگي آقاي مجيد کرمي از کانون شکوفايي  خلاقيت پارک علم و فناوري استان مرکزي و همچنين شرکت کيميا کربن مرکزي با مديريت آقاي غلامرضا رسولي مستقر در پارک علم و فناوري استان مرکزي  به عنوان برگزيدگان اين بخش معرفي شدند.

عضويت کامل پارک علم و فناوري استان مرکزي در IASP

پس از در خواست پارک علم و فناوري استان مرکزي به منظور تغيير نوع عضويت از حالت افتخاري  (Affiliate member) به عضويت کامل(Full member)، سازمان جهاني پارک ها (IASP) در تاريخ 18 فروردين 1388  با اين تغيير عضويت موافقت نمود.

 

استقرار 126 واحد فناوري در پارک علم و فناوري استان مرکزي

به گزارش روابط عمومي و بنا به گفته رييس پارک علم و فناوري استان مرکزي تا کنون 126 واحد فناور پذيرش و مورد حمايت اين پارک قرار گرفته اند. اين واحد ها در قالب واحدهاي فناور مستاجر پارک، دوره رشد، پيش رشد و کانون شکوفايي خلاقيت مي باشند. استقرار اين واحدها در ساختمان مرکزي و چهار واحد اقماري پارک شامل مرکز رشد اقماري دانشگاه تفرش، دانشگاه آزاد ساوه، دانشگاه علم و صنعت اراک و دانشگاه آزاد اراک مي باشد. ايشان در پاسخ به اين سوال که واحدهاي فناور در چه  مراحلي درمركز رشد مورد حمايت قرار مي گيرند؟ گفتند: "واحدهاي فناور در طي دو مرحله در مركز رشد تحت حمايت قرار مي گيرند. مرحله رشد مقدماتي که در اين دوره به افراد يا گروه هاي مستعدي كه صاحب ايده هاي نوآوري همراه فناوري هستند, به مدت 6 ماه فرصت داده مي شود تا با دريافت خدمات و مشاوره و آموزشهاي لازم براي آشنايي با بازار, شناسايي گروه كاري, تثبيت ايده كاري و ايجاد هويت حقوقي مستقل خود را براي مرحله بعدي آماده نمايند. مرحله رشد دوره اي حداكثر سه ساله است که واحدهاي فناور مستقر به کمک حمايت هاي مرکز رشد به معيارهاي رشد يافتگي دست يافته و پس از آن از مركز رشد خارج مي شوند و در صورت پذيرش مي توانند به عنوان مستاجر در پارک مستقر شوند و از حمايت هاي پارک نيز بهره مند گردند." ايشان در ادامه حمايت هاي پارک را به ترتيب  ذيل بيان کردند:

 • تامين محل كار ( بصورت اجاره)

 • خدمات آزمايشگاهي, كارگاهي و اطلاع رساني

 • خدمات حقوقي, اداري, مالي, اعتباري, پروژه يابي و بازاريابي

 •  آموزشهاي تخصصي ويژه و مشاوره

 • ساير خدمات مرتبط با توسعه, رشد و ارتقاي واحدهاي فناوري

 

عملکرد واحد خدمات تخصصي پارک علم و فناوري استان مرکزي

به گزارش روابط عمومي پارک علم و فناوري استان مرکزي و بنا به گفته مسئول خدمات تخصصي اين مرکز از ابتداي سال 87 تاکنون بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته 2270 نفر ساعت دوره، کارگاه آموزشي و همچنين مشاوره جهت شرکتهاي پارک و واحدهاي فناور مستقر در مرکز رشد اراک، مراکز رشد اقماري دانشگاه آزاد ساوه، دانشگاه تفرش و دانشگاه آزاد اراک برگزار گرديده است. وي با اشاره به خدمات مشاوره پارک اظهار داشت با توجه به اعلام نياز شرکت ها و موسسات فن آور مستقر و بررسي هاي به عمل آمده در مرکز رشد، مشاوره در زمينه هاي بيمه، تدوين طرح تجاري، حقوقي، قانون تجارت، مالي، مديريتي و تخصصي ساير موضوعات مرتبط با رشد و توسعه اين واحدها ارائه شده است.

عناوين برخي از دوره هاي برگزار شده به شرح زير مي باشد.

1- قانون تجارت و قوانين مربوط به ثبت شرکتها

2- تنظيم و انعقاد قراردادهاي کار و آشنايي با قوانين کار

 3- کارگاه آموزشي تکنيکهاي حل مسئله‎  TRIZ‎

4- مباني و اصول تدوين استراتژي بازاريابي‎

5- مديريت کنترل پروژه با نرم افزار‎ MSP‎

6- کارآفريني در بستر فناوري اطلاعات‎

7- مديريت و راهبري زمان‎

8- قوانين و مقررارت مربوط به قراردادها‎

9- طراحي و تدوين طرح کسب و کار‎

10- گام هاي طلايي ايده تا فرصت کسب وکار‎

11-  آشنايي با روشهاي حفظ مالکيت فکري (ثبت اختراع، ثبت پتنت و...) ‎

 12-  آشنايي با فرآيند کارآفريني با الگوي سازمان جهاني کار‎ (‎KAB‎)‎

13- دوره آموزشي حسابداري‎

 وي همچنين از راه اندازي دو آزمايشگاه شيمي و مواد در ساختمان جديد پارک خبر داد و در اين  زمينه  افزود در حال حاضر پارک با دارا بودن سه آزمايشگاه شيمي، برق و الکترونيک و مواد و متالورژي پاسخگوي نيازهاي واحدهاي مستقر خود مي باشد. علاوه برآن واحد خدمات تخصصي از طريق امکانات موجود در شبکه همکاري پارک که اعضاء آن دانشگاه ها، مراکز R&D و صنايع استان مي باشند پاسخگوي نياز هاي واحدهاي مستقر مي باشد. بيش از 3000 ساعت خدمات آزمايشگاهي شيمي، برق و الکترونيک و مواد و متالورژي و ساير خدمات به واحدهاي فناور مستقر ارائه شده است.

بازديد مشاور معاون فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري  از طرح جامع پارک علم وفناوري استان مرکزي

آقاي دکتر هادي نظرپور از طرح جامع در دست احداث پارک علم و فناوري بازديد نمود. اجراي عمليات عمراني  طرح جامع پارک علم و فناوري استان مرکزي  در زميني به مساحت حدودا" يازده هکتار در اواخر سال 86 آغاز  گرديد، که در ابتدا براي کل طرح سه فاز يا مرحله پيش بيني گرديد. هم اکنون عمليات اجرايي فاز اول آن در حال اجرا مي باشد.

فاز اول آن  که به نام احداث ساختمانهاي مجتمع ستادي و آزمايشگاههاي پارک علم و فناوري نام گذاري شده است شامل دو ساختمان 4 طبقه و دو ساختمان 3 طبقه و يک آزمايشگاه مي باشد. در اين بازديد پيشرفت هاي انجام شده  مورد بررسي قرار گرفت  و راهکارهايي براي بهبود در روند کار توسط ايشان ارايه گرديد.

افتتاح کانون شکوفايي و خلاقيت

پارک علم و فناوري استان مرکزي به مناسبت سال نوآوري و شکوفايي و تاکيد بر لزوم بهره گيري از امکانات مادي و معنوي در مسير کارهاي نو و ابتکاري و حرکت به سمت اعتلاي علمي و عملي، با توجه به اهميت پارک هاي علم و فناوري در تحقق اين مهم، اقدام به راه اندازي مرکزي تحت عنوان کانون شکوفايي خلاقيت نمود که عمده ترين اهداف آن توسعه همکاري و ارتباط با دانش آموزان، دانشجويان و فارغ التحصيلان نخبه و برگزيده، حمايت از طرحهاي برتر نوآورانه با هدف هدايت به سمت کارآفريني، شرکت در جشنواره هاي علمي و ثبت اختراع و در نهايت توسعه خلاقيت و نوآوري در سطح جامعه مي باشد. کانون شکوفايي و خلاقيت پارک علم فناوري استان مرکزي در طي مدت کوتاه فعاليت خود از تير ماه 87 تا کنون توانسته است طرحها و ايده هاي نوآورانه اي را در عرصه هاي مختلف علمي و عملي مورد پذيرش و حمايت خود قرار دهد. از جمله اين طرحها مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

 1. ساخت ماشينهاي شيميايي براي شرکت در مسابقات کميکار (مقام اول در ايران و مقام دوم در کشور چين)

 2. توليد دستگاههاي مانيتورينگ وضعيت بر پايه GSM

 3. توليد دستگاه کنترل دماي بخاريهاي گازي

 4. تبديل موتور سيکلت بنزين سوز به الکتريکي

 5. دستگاه بالابر پرتابل 

 

معرفي شرکت پترو پوشش خليج فارس                            

شرکت پتروپوشش خليج فارس از شرکت هاي مستقر در مرکز رشد مي باشد و مصاحبه زير با مدير عامل شرکت آقاي مهندس تورج شرفي مي باشد.

لطفا در ابتدا در خصوص معرفي خودتان، شرکت و زمينه فعاليت آن توضيح بفرماييد:

اينجانب تورج شرفي فارغ التحصيل در مقطع کارشناسي ارشد مهندسي متالورژي از دانشگاه صنعتي اصفهان و در حال حاضر مدير عامل شرکت پتروپوشش خليج فارس مي باشم که در زمينه انواع پوشش هاي صنعتي فعاليت مي نمايم.

ايده محوري شرکت در مرکز رشدچيست؟ 

کالوريزاسيون (آلومينايزينگ) فولادها جهت محيط هاي خورنده سولفيدي، اکسيدي، کربوره در صنايع نفت و گاز، پتروشيمي، پالايشگاه و....

تاريخ پذيرش شرکت در مرکز رشداز کي شروع شد؟

 از آبان ماه 1386  در مرکز رشد مستقر شديم.   

نظر جنابعالي در خصوص  مرکز رشد چيست؟

 اين شرکت موفقيت خود در  رسيدن به اين مرحله را به دليل حمايت هاي مرکز رشد مي داند، زيرا ماهيت شرکتهاي نوپا و دانش محور به دليل اينکه بين ايده محوري اوليه شرکت و محصول نهايي و تجاري شده فاصله زماني و هزينه اوليه زيادي وجود دارد و اين به گونه اي است که بدون حمايت مجموعه اي نظير پارک احتمال موفقيت و ادامه حيات بسيار کم است. حمايت هايي که شرکت از پارک دريافت نموده است شامل: دفتر کاري مناسبي که مجهز به اينترنت پرسرعت و تجهيزات اداري لازم اوليه مي باشد. دريافت مشاوره هاي مورد نياز و امکان حضور در دوره هاي آموزشي مربوط به موفقيت در مديريت شرکت، امکان حضور در نمايشگاهها و از جمله خدمات ديگري که مي توانم اشاره کنم ارزش افزوده ايي است که مرکز رشد در راستاي تکميل تحقيقات و دسترسي به ساخت نمونه تجاري محصول براي شرکت ايجاد نموده است.   

در خصوص تيم کاري شرکت نيز مختصري توضيح بفرماييد:

تيم کاري شرکت در حال حاضر متشکل از دو نيروي ليسانس و يک کارشناس ارشد ميباشد. که با توجه به نوع فعاليت شرکت در صورت دريافت سفارش نيروهاي اجرايي به صورت پروژه اي استخدام خواهند شد.

تاکنون شرکت موفق به انجام چه پروژه هايي گرديده است؟

در يک سال و نيم گذشته بيشتر فعاليتهاي شرکت در راستاي تکميل تحقيقات و دستيابي به دانش فني ساخت نمونه تجاري محصولات معطوف بوده است و البته در کنار آن فعاليتهايي در راستاي بازاريابي براي محصولات صورت گرفته است و همچنين نمونه هايي به صورت آزمايشي براي تعدادي از صنايع مرتبط اجرا گرديده است که تا کنون موفقيت آميز بوده است.

در خصوص ساير دستاوردهاي شرکت نيز توضيح بفرماييد:

يکي از مهمترين دستاوردهاي شرکت دستيابي به دانش فني فرايند پوشش تفلون براي تجهيزات صنايع شيميايي، نفت وگاز، پتروشيمي، پالايشگاه ها، نيروگاهها و ساير صنايع به شيوه اي کاملا" متفاوت مي باشد و شرکت در حال حاضر آمادگي اجراي اين پوشش را براي صنايع مرتبط در محل آن واحد دارد.

ساير دستاوردهاي شرکت به شرح زير ميباشد:

 • دستيابي به تکنولوژي طراحي و ايجاد پوشش آلياژي نيکل  جهت پوشش دهي  تجهيزات صنايع نفت و گاز و پتروشيمي

 • دستيابي به تکنولوژي طراحي و ايجاد پوشش و آسترهاي شيشه اي  (Glass Lining)  جهت پوشش دهي فولادها در تجهيزات صنايع مختلف

 • دستيابي به تکنولوژي طراحي و توليد و ايجاد آستر کامپيوزيتي هادي حرارت و مقاوم در برابر مواد اسيدي و نفتي و شيميايي خوردنده داغ بر روي فولادها و بتن در تجهيزات صنايع مختلف

 • دستيابي به تکنولوژي طراحي و ايجاد پوشش سيليسيم گازي جهت افزايش مقاومت به خوردگي تجهيزات صنايع نفت- گاز پتروشيمي و پالايشگاه ها

 • دستيابي به تکنولوژي طراحي و ساخت تجهيزات تبديل لاستيک و پلاستيک ضايعاتي به مازوت، حلالهاي نفتي و کربن صنعتي

 • دستيابي به تکنولوژي توليد مواد زنگ زدا جهت استراکچرها و تجهيزات فلزي درصنايع مختلف نظير نفت گاز و پتروشيمي وپالايشگاه ها

حضور پارک علم و فناوري استان مرکزي در جشنواره ها و نمايشگاه هاي کشوري

● جشنواره ي  نوآوري وشکوفايي

   پارک علم و فناوري استان مرکزي در  جشنواره ي  نوآوري و شکوفايي  که  بهمن ماه در مصلاي بزرگ امام خميني (ره)تهران برگزارشد، حضور يافت. در اين جشنواره که به همت معاونت فناوري رياست جمهوري و حضور برخي بخش هاي دولتي و غير دولتي برگزار شد. حايز اهميت است که در اين جشنواره وزير جهاد کشاورزي و معاون فن آوري و نوآوري معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري از غرفه  پارک علم و فناوري استان مرکزي بازديد نمودند.

● جشنواره سي سال دستاورد هاي وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري

نمايشگاه 30 ساله ي وزارت علوم در محل مصلاي بزرگ امام خميني برگزار گرديد.اين نمايشگاه با حضور تمامي  دانشگاه ها و مراکز تحت پوشش وزارت علوم برگزار شد. پارک علم و فناوري استان مرکزي نيز با حضور در اين نمايشگاه دستاوردهاي شرکت هاي مستقر را در معرض ديد همگان قرار داد. همچنين وزير محترم وزارت علوم نيز از غرفه پارک بازديد نمودند.

 

● شرکت پارک علم وفناوري استان مرکزي در جشنواره روابط عمومي دانشگاه ها و پارک هاي علم و فناوري سراسر کشور

  اين جشنواره در ارديبهشت ماه سال جاري به مدت سه روز در محل همايشهاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد.در اين جشنواره پارک ها و دانشگاهها توانمنديها و انتشارات خود را در زمينه روابط عمومي به معرض نمايش گذاشته و سعي در معرفي سازمان خود داشتند. همزمان با برگزاري جشنواره کلاسهاي آموزشي با موضوعاتي مرتبط با روابط عمومي برگزار شد. جشنواره با مديريت معاونت روابط عمومي وزارت علوم تحقيقات و فناوري برگزار شده و در مراسم اختتاميه نيز وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري حضور داشته و از  برترين ها در حوزه روابط عمومي و خبرنگاري تقدير به عمل آمد و جوايزي نيز اهدا شد.

 
KeyBar

home  |  about Newsletter  |  Contact us  |  astp site